Презентація  Позакласна  робота  з історії

Позакласна робота з історії

як важливий засіб виховання підростаючого покоління

(слайд  1)

Шановні колеги!

(слайд 2 ) Олександр Антонович Захаренко говорив: «Головне в житті дитини відбувається все-таки поза уроками. І особливо — у вихованні»Традиційний навчально-виховний процес не завжди може в повній мірі задовольнити потреб дитини і забезпечити достатній рівень її розвитку, тому що, по-перше, навчальні програми обмежують коло знань, що має отримати дитина; по-друге, класно-урочна система не спроможна врахувати особливості кожної дитини в її прагненні до самореалізації як особистості.

    Ось чому у своїй педагогічній діяльності я приділяю велику увагу саме позаурочній роботі, оскільки вона може «нарівні з навчальним процесом запропонувати учням такі види діяльності, серед яких кожний знайде стежку, якою піде першим».

(слайд 3) Мандруючи понад старим Дніпром нашими всесвітньовідомими Канівськими горами, (слайд 4) стежками рідної Канівщини, (слайд 5) збираючи унікальні пам’ятки ріноманітних епох і народів мої учні отримують можливість  доторкнутися  історії своїми руками, долучитися до її дослідження, що має неабияке суспільне значення і практичну цінність.

    Так, наприклад, (слайд 6) до наукової картотеки музею «Симбірська фотографія» Державного історико-меморіального музею-заповідника «Батьківщина Леніна» занесені унікальні фотографії кінця ХІХ століття сім’ї Розових, що були розшукані  в селі Ковалі, (слайд 7)  а нещодавно в Каневі, за нашої ініціативи,  встановлено меморіальну дошку повному кавалеру орденів Слави Григорію Юхимовичу Клименку.

(слайд 8 ) Результати учнівських пошуків знайшли своє відображення на сторінках збірок «Канівський район: від витоків до сьогодення», «Зореносні сини Канівщини».

(слайд 9) Знайомилися з ними і глядачі телепрограми «Індиго» Першого національного каналу. З метою посилення патріотичного виховання учнівської молоді  особливу увагу я приділяю темам присвяченим Великій Вітчизняній війні.

(слайд 10 ) За останні три роки нами встановлено 69 імен воїнів Радянської армії, які загинули та пропали безвісти в селах Литвинець та Ковалі, налагоджено зв’язки з 11 родинами, (слайд 11)  а рідні трьох воїнів, з міст Санкт-Петербург, Сєверськ та Житомир, вперше відвідали могили своїх рідних.

(слайд 12) Вперше буде згадано імена 16 литвинчан, які до цього часу були невідомими у нещодавно підготовленому власному варіанті «Книги Памяті» села Литвинець. Завершується створення такої ж книги і по селу Ковалі.

(слайд 13) Розпочато новий пошуковий проект «Безсмертя подвигу».Ведучи різноманітну пошукову роботу ми намагаємося якомога повніше скористатися живою естафетою поколінь. (слайд 14 ) Так, у вересні 2011 року, в рамках тижня військової слави, нами була організована міжнародна зустріч учасників та дослідників історії Дніпровської повітряно-десантної операції. Запашним короваєм та осінніми квітами наші школярі зустрічали  гостей із Москви, Санкт-Петербургу, Мінська, Барнаула, Ростова-на-Дону, Києва.

(слайд 15) А в переддень великої Перемоги було проведено Урок мужності на який завітали три покоління захисників Вітчизни та воїнів-інтернаціоналістів.Практичні результати роботи надихають учнів на невтомний пошук, а різноманітні форми та методи роботи відкривають перед ними широке поле діяльності.(слайд 16) По крупинці збирають вихованці відомості з історії рідних сіл, в пригоді стають архівні документи і старі фотографії,  спогади односельців і речові пам’ятки. Збирають усе найзначиміше, найваговитіше. Що з того виходить?

(слайд 17) Незвичайний музей - шкільна історико-краєзнавча кімната!

Кімната стала базою для здійснення краєзнавчого принципу в навчанні та вихованні школярів, (слайд 18) «зустрічаючись щоразу з реліквіями, учні проймаються громадянськими ідеями, розширюють своє бачення світу. Матеріалізація ідеї через конкретне, емоційне сприйняття близького, вікопомного – ефективна форма виховання почуття патріотизму, інтернаціоналізму, громадянського обов’язку». Особисте співпереживання історичних фактів, подій, явищ, є свідченням формування ціннісного ставлення до минулого і сьогодення,  поваги до історичної пам’яті нашого суспільства.

Надзвичайно важливим стимулом для учнівської роботи є участь в різноманітних обласних та Всеукраїнських туристсько-краєзнавчих експедиціях і зльотах.

(слайд 19) За останнні 5 років мої вихованці ставали двічі переможцями та лауреатами Всеукраїнської експедиції «Краса і біль України», за що неодноразово нагороджувалися безкоштовними путівками до Центрального табору туристського активу учнів України.

(слайд 20) В 2010 році вони перемагали в експедиції «Ми памятаємо», та як найкращий пошуковий колектив Черкащини (слайд 21)  захищали її честь на сеукраїнському зборі експедиції «Шляхами подвигу та слави».

В цьому році ми стали лауреатами Всеукраїнської експедиції «Моя Батьківщина – Україна».

Шановні колеги!

Вивчення місцевої, регіональної історії дає можливість побачити в реальній, а не у відтвореній формі факти, що її ілюструють. Робота з місцевим матеріалом допомагає навчити учнів навичок та методики ідентифікації залишків минулого, аналізу, тлумачення та визначення їхнього місця у більш широкому історичному контексті. Краєзнавство сприяє вихованню в учнів інтересу до вивчення і збереження навколишнього середовища, любові та поваги до «малої Батьківщини», що є важливою опорою патріотизму.

(слайд 22)  «Патріотами не народжуються. Ними стають у процесі становлення особистості, у процесі виховання…»